Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /alergolog/templates/alergolog_sitesv1/functions.php on line 197

Dęby są drzewami zaliczanymi do rodziny bukowatych (Fagaceae). Dąb jest typowym drzewem lasów Europy Środkowej. W Polsce rosną dziko dwa gatunki dębu, których okres pylenia różni się o około 2 tygodnie. Z uwagi na różne terminy pylenia dębu szypułkowego i bezszypułkowego ekspozycja na alergeny pyłku dębu może być długa (nawet 4 tygodnie), zwykle jednak na danym terenie dominuje jeden gatunek.

Dąb szypułkowy – pospolity w całym kraju, rośnie w lasach, parkach, przy drogach, a w górach występuje aż do wysokości do 600-700 m n.p.m. Kwitnie zwykle na przełomie kwietnia i maja oraz w maju. Kwitnienie dębu szypułkowego przypada na okres około 2 tygodni przed dębem bezszypułkowym.

 

Dąb bezszypułkowy jest w Polsce pospolity w lasach i parkach. Nie występuje na obszarach górskich i w północno-wschodniej części kraju.

 

W parkach oraz przy drogach spotkań też możemy inne gatunki dębu. Z uwagi na fakt, iż dąb dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie, coraz częściej jest sadzony w miastach. W pobliżu kwitnących drzew, w parkach oraz na terenach podmiejskich (lasy dębowe) stężenie pyłku dębu może być bardzo wysokie. W centrach miast stężenia pyłku dębu zwykle są średnie.

 

Osoby uczulone na alergeny pyłku dębu (odczuwające objawy alergiczne w Polsce w końcu maja i kwietniu) w czasie podróży do Hiszpanii i Portugalii muszą zwrócić uwagę na uprawiany tam na dużych przestrzeniach dąb korkowy. W sezonie pylenia dębu w rejonach upraw dębu korkowego stężenie jego pyłku osiąga bardzo wysokie poziomy.

Dąb Bezszypułowy kwiaty

Dąb Szypułkowy we wrześniu

Dąb Szypułkowy kwiaty

Dąb Bezszypułkowy pylnik

Dąb Korkowy

Dąb Korkowy kora

 

 

Opracowanie: dr n. med. Piotr Rapiejko, Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych