Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /alergolog/templates/alergolog_sitesv1/functions.php on line 197

Ambrozja jest chwastem pochodzącym z Ameryki Północnej. W Polsce lokalnie występują trzy gatunki ambrozji:

 

– ambrozja bylicolistna,
– ambrozja zachodnia,
– ambrozja trójdzielna.

 

Największe zagrożenie alergenami pyłku ambrozji poza Stanami Zjednoczonymi występuje na Węgrzech (alergeny pyłku ambrozji są tam najczęstszą przyczyną pyłkowicy), w Austrii, w północnych Włoszech, w niektórych regionach Francji oraz na Ukrainie.

Pyłek ambrozji obserwowany jest również w Polsce, m.in. w Szczecinie, Wrocławiu, Opolu, Sosnowcu, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, ale również w Warszawie, Bydgoszczy czy Piotrkowie Trybunalskim. O ile na terenie Polski stężenie pyłku ambrozji rzadko przekracza 20-30 ziaren w 1 m3 powietrza, to np. w Doniecku (Ukraina) często dochodzi do 2000, a nawet 5000 z/1 m3. Zdaniem części specjalistów wraz ze zmianami klimatycznymi oraz zwiększeniem terenów dogodnych dla rozwoju ambrozji możliwe jest osiedlanie się ambrozji na nowych terenach, również w Polsce.

Kwitnienie ambrozji w Polsce przypada na drugą połowę sierpnia, wrzesień i pierwszą dekadę października.

Pomiędzy alergenami roślin z rodziny astrowatych, do których należy ambrozja oraz wiele innych chwastów, mogą występować reakcje krzyżowe. U osób uczulonych na alergeny pyłku ambrozji wystąpić mogą reakcje alergiczne po kontakcie z alergenami pyłku bylicy i ekstraktu z koszyczków rumianku (np. w kosmetykach i herbacie).

ambrozja01Ambrozja bylicolistna, kwiatostany z żółtymi pylnikami – sierpień

 

ambrozja02
Ambrozja bylicolistna – sierpień

 

ambrozja03
Ambrozja bylicolistna, kwiatostany – sierpień
ambrozja04
Ambrozja bylicolistna – nasiona – listopad

 

Tekst i fotografie: dr n. med. Piotr Rapiejko – Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych