Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /alergolog/templates/alergolog_sitesv1/functions.php on line 197

Babka (Plantago) to powszechnie występujący na wszystkich kontynentach rodzaj roślin z rodziny babkowatych, liczący około 250 gatunków. Nazwa rodzaju Plantago pochodzi od łacińskiego planta (podeszwa) i ma związek ze skórzastymi liśćmi babek.

 

W Polsce rośnie dziko m.in.: babka lancetowata, babka średnia, babka zwyczajna. Babka zwyczajna ma liczne nazwy zwyczajowe: babka szerokolistna, babka pospolita, babka wielka, babka szeroka. Liście tego gatunku są większe (i szersze) od liści pozostałych gatunków babek.

Kwiaty babki lancetowatej mają do 3 cm długości, a kwiaty babki zwyczajnej nawet do 15 cm długości. Babka jest zarówno owadopylna, jak wiatropylna. Babka lancetowata i babka średnia kwitną na przeważającym obszarze Polski przede wszystkim w maju i czerwcu, a babka zwyczajna (szerokolistna) kwitnie w lipcu i sierpniu.

 

Zwykle uczulenie na pyłek babki towarzyszy nadwrażliwości na pyłek innych gatunków roślin. W ostatnich 30 latach w Polsce obserwujemy stały spadek stężenia pyłku babki. W Europie południowej stężenia pyłku babki są znacznie wyższe niż w Polsce, co może prowadzić do wystąpienia objawów alergicznych w czasie podróży zagranicznych. W Polsce stężenia pyłku babki nie osiągają bardzo wysokich wartości, a ekspozycja na alergeny pyłku babki jest uzależniona od lokalnie występujących roślin (należy zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie).

 

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) – kwiat
Babka lancetowata (Plantago lanceolata) – kwiat
Babka lancetowata (Plantago lanceolata)
Babka lancetowata (Plantago lanceolata)
Babka średnia (Plantago media)
Babka średnia (Plantago media)
Babka zwyczajna „szerokolistna” (Plantago major)
Babka zwyczajna „szerokolistna” (Plantago major)

 

 

 

Opracowanie: dr n. med. Piotr Rapiejko, Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych